1. Sudecki Szlak Konny 4
Paczyn – Paprotki – Lubawka – Chełmsko Śl.
Jest oznaczony kolorem pomarańczowym. Jego łączna długość to ok. 360 km.
W całej okazałości prowadzi on od Lądka Zdroju do Kliczkowa. Przez wielu uważany jest za szlak najpiękniejszy w Polsce. Trasa przebiega przez Rudawy Janowickie, Karkonosze oraz góry Krucze koło Lubawki. Bez konieczności zsiadanie z konia, turysta ma możliwość zwiedzenia kaplicy św Anny w okolicy Chełmska. Warto zrobić przystanek w Chełmsku i zobaczyć Domy Tkaczy”. Widoki podziwiane z perspektywy jeźdzca, cieszą jeszcze bardziej.
2. Pętla kamiennogórska 4/1
Kamienna Góra – Czadrów – Gorzeszów - Jawiszów – Chełmsko Śl. - Uniemyśl – Okrzeszyn – Lubawka – Lipienica – Krzeszów – Przedwojów – Kamienna Góra
Jest oznaczony kolorem zielonym. Jego łączna długość to 65 km.
Trasa łączy w sobie Krzeszowskie wzgórza, Głazy Krasnoludków, Zawory, Czarny Las, Góry Krucze. Każdy z tych punktów napawa entuzjazmem przed dalszą drogą. Nad Przedwojowem znajduje się źródło, miejsce do wodopoju koni. W pobliżu Kruczych Skał znajduje się Dolina Miłości okraszona wieloma barwnymi legendami. Sam wjazd na Góry Krucze wymaga przygotowania, bowiem liczą one ok. 800 m.n.p.m. Dalsza droga do Okrzeszyna jest łagodna i pozwala na galop. Szlak to świetna lekcja wiedzy o regionie kamiennogórskim.
3. Szlak konny 4/2
Czadrów – Ptaszków - Dębrznik - Leszczyniec - Lubawka w okolicy Kruczych Skał
Jest oznaczony kolorem niebieskim. Jego łączna długość to 45 km.
Pierwszy przystanek Ptaszków zrzesza jeźdzców z końmi w gospodarstwie „Karolina”. Po godzinie drogi trafiamy do Dębrznika i Koniewa. To dobry moment by napoić konie i chwile odpocząć. Teren wymaga doświadczenia w jeździectwie. Nie jest przeznaczony dla amatorów.